Remisser
Här publicerar vi SPV:s svar på remisser under 2026.
Yttrande över En ny hemvist stärker sjö- och flygräddningstjänsten i Sverige (Ds 2026:9)
Sammanfattning
Statens tjänstepensionsverk (SPV) har inte några synpunkter på förslagen. SPV vill dock uppmärksamma följande. Om ingen särskild reglering görs med anledning av verksamhetsövergången från Sjöfartsverket till andra myndigheter torde den del av Sjöfartsverkets redovisade pensionsskuld som avser tjänstepensionsrätt intjänad fram till övergångstidpunkten ligga kvar hos Sjöfartsverket. Det kan innebära att Sjöfartsverket efter verksamhetsövergången har kvar en väsentlig pensionsskuld i förhållande till en mindre kvarvarande verksamhet. Detta är en ekonomisk konsekvens som det kan finnas anledning att analysera.
Kvarvarande pensionsskuld
SPV konstaterar att utredningen behandlar flera ekonomiska konsekvenser av att ansvar, verksamhet, resurser och finansieringsflöden förs över från Sjöfartsverket till andra myndigheter. Konsekvenserna av kvarvarande pensionsskuld efter verksamhetsövergång behandlas däremot inte.
Till skillnad från de flesta andra myndigheter tryggar Sjöfartsverket, i egenskap av arbetsgivare, åtagandena för tjänstepensioner genom skuldföring. Om verksamhetsövergången, när viss del av verksamheten övergår från Sjöfartsverket till andra myndigheter, inte regleras särskilt torde det vara så att den del av Sjöfartsverkets redovisade pensionsskuld som avser tjänstepensionsrätt intjänad fram till övergångstidpunkten ligger kvar hos Sjöfartsverket. Berörd personal, de anställda, kommer därefter att fortsätta tjäna in statlig tjänstepensionsrätt hos mottagande arbetsgivare enligt den ordinarie pensionsmodellen för statliga arbetsgivare.
Den situation som uppstår utan särskild reglering är pensionsadministrativt inte avvikande från andra fall där en anställd avslutar en anställning hos en skuldförande arbetsgivare och därefter börjar hos en annan statlig arbetsgivare. Det som skiljer den nu aktuella situationen från ett vanligt individuellt byte av arbetsgivare är att övergången sker som en samlad verksamhetsövergång genom beslut. Sjöfartsverket kan därmed komma att ha kvar pensionsskuld hänförlig till personer som inte längre är anställda hos Sjöfartsverket samtidigt som den verksamhet där pensionsrätten helt eller delvis har tjänats in förs över till annan myndighet. Det kan innebära att Sjö-fartsverket efter förändringen har kvar en väsentlig pensionsskuld i förhållande till en mindre kvarvarande verksamhet efter verksamhetsövergången.
Ovanstående talar för att förekomsten av kvarvarande pensionsskuld är en ekonomisk konsekvens som det kan finnas anledning att analysera. Om analysen leder fram till att pensionsskulden inte bör hanteras enligt beskrivet ordinarie förfarande torde det vara aktuellt att utreda hur situationen kan regleras särskilt mellan Sjöfartsverket och staten.
Detta yttrande har beslutats av ställföreträdande generaldirektören Eva Somero Sörensen efter föredragning av tf. chefsjuristen Matilda Crone. I beredningen och den slutliga handläggningen har chefaktuarien Per-Ola Carlén deltagit.
Datum: 2026-06-24
Vår beteckning: MD 2026/226
Er beteckning: LI2026/00848
Yttrande över promemorian Höjd åldersgräns och förstärkning av jobbskatteavdraget för seniorer
Statens tjänstepensionsverk (SPV) har inga synpunkter på förslagen.
Detta yttrande har beslutats av t.f. chefsjuristen Matilda Crone efter föredragning av verksjuristen Tina Holmvall.
Datum: 2026-06-23
Vår beteckning: MD 2026/255
Er beteckning: Fi2026/01145
Yttrande över promemorian Nya krav på startkapital för kreditinstitut
Statens tjänstepensionsverk (SPV) har inga synpunkter på förslagen.
Detta yttrande har beslutats av t.f. chefsjuristen Matilda Crone efter föredragning av verksjuristen Emil Öhlén.
Datum: 2026-06-23
Vår beteckning: MD 2026/259
Er beteckning: Fi2026/01150
Yttrande över Remiss avseende förslag till Myndigheten för civilt försvars uppdaterade föreskrifter om rapportering av it-incidenter för statliga myndigheter enligt beredskapsförordningen
Statens tjänstepensionsverk (SPV) har inga synpunkter på remissen.
Detta yttrande har beslutats av verksjuristen Karin Erixon.
Datum: 2026-04-14
Vår beteckning: MD 2026/182
Er beteckning: MCF 2026-04335
Yttrande över remiss om ändrade föreskrifter om fonder med anledning av ändrade EU-direktiv
Statens tjänstepensionsverk (SPV) har inga synpunkter på förslagen.
Detta yttrande har beslutats av t.f. chefsjuristen Matilda Crone.
Datum: 2026-04-07
Vår beteckning: MD 2026/165
Er beteckning: FI dnr 25-9484
Yttrande över betänkandet Längre liv, längre arbetsliv – förlängd rätt att kvarstå i anställningen (SOU 2025:70)
Statens tjänstepensionsverk (SPV) har inga synpunkter på de lämnade förslagen.
Detta yttrande har beslutats av chefsjuristen Åsa Ärlebrant efter föredragning av verksjuristen Matilda Crone.
Datum: 2026-01-14
Vår beteckning: MD 2025/453
Er beteckning: A2025/00663
Yttrande över remissen Översyn av vissa ledamöters ersättningar och stöd för återgång till arbete (2025/26:URF1)
Statens tjänstepensionsverk (SPV) har inga synpunkter på förslagen.
Detta yttrande har beslutats av chefsjuristen Åsa Ärlebrant efter föredragning av verksjuristen Emil Öhlén
Datum: 2026-01-29
Vår beteckning: MD 2025/490
Er beteckning: Dnr 692-2024/25
Tyck till om sidans innehåll
Fick du reda på det du ville veta eller fattades något? Var texten svår att förstå? Berätta för oss vad du tycker om innehållet på denna sida. Om du har frågor om din tjänstepension – kontakta vår kundservice genom att skicka ett mejl till oss eller ringa 020-51 50 40.