2011-12-29
Under oktober genomförde vi en utvärdering av webbplatsen. Du som besökare fick då möjligheten att svara på en webbenkät och lämna dina synpunkter om spv.se. Utvärderingen visar att våra besökare i stort sett är nöjda med webbplatsen. Förbättringsområden är navigeringen, strukturen och möjligheten att få anpassad information.
Enkäten genomfördes i oktober 2011 och 303 besökare svarade på undersökningen. Motsvarande undersökning genomfördes under 2010. En jämförelse mellan de båda resultaten visar att alla värden har ökat. Undersökningen är indelad i fem områden: användarvänlighet, information, design och kontakt. Utöver dessa undersökte vi även våra e-tjänster och intresset för sociala medier.
Användarvänlighet
I området användarvänlighet utvärderas navigeringen, sökfunktionen, strukturen samt hur stabil webbplatsen är och hur det fungerar att ladda ner dokument etc. Alla värden har ökat sedan den förra undersökningen.
De områden som behöver förbättras är navigeringen, strukturen och sökverktyget. Vi kommer att arbeta vidare med dessa under året.
Information
Under området information har vi undersökt hur väl webbplatsen underlättar för dig som besökare. Om det finns aktuell och uppdaterad information och om du tycker att du hittar anpassad information för just dig. Resultaten visar att de allra flesta besökarna är rätt nöjda med informationen. Resultaten har ökat även i denna kategori förutom på frågan om informationen på webbplatsen har ett nyhetsvärde. Där anger 50 procent att informationen på webbplatsen har ett nyhetsvärde, en sänkning med 6 procent sedan förra undersökningen.
Resultatet visar att det finns två delar som vi behöver arbeta vidare med. Det är möjligheten för dig som besökare att få anpassad information samt att texterna på webbplatsen ska skrivas mer lättläst.
Design
Området design har också fått bättre värden. De flesta tycker att designen gör det lättare att hitta på webbplatsen och att designen är tilltalande.
Kontakt
Resultatet visar på både en förbättring och en försämring jämfört med tidigare undersökning. De flesta tycker att det finns bra möjligheter att få kontakt med oss på SPV. Men man upplever att svarstiden kan bli snabbare samt att svarskvaliteten kan förbättras.
SPV:s e-tjänster
I enkäten undersökte vi också om du som besökare har använt någon av våra e-tjänster någon gång under de senaste 6 månaderna. De som svarade ja på den frågan fick några frågor om hur man upplever att e-tjänsterna fungerar. Majoriteten av de som svarat är nöjda med e-tjänsterna och tycker de är relativt enkla att använda. De tre e-tjänster som man använt mest enligt undersökningen är Visa anställning, Rapport Direkt PA 03 och Beräkna din pension.
Webbplatsens startsida
Värdena för startsidan har ökat sedan förra undersökningen. Många tycker att startsidan är inbjudande och att strukturen är relativt lätt att förstå. Även rubrikerna är tydliga och beskriver innehållet bra. Däremot tycker besökarna inte att startsidan är lättöverskådlig och den upplevs inte heller som levande.
Sociala medier
Vi ställde även frågan om du som besökare använder dig av sociala medier, t.ex. Facebook, Twitter eller bloggar. 47 procent av de som svarade använder inte sociala medier men känner till dem. 20 procent använder sociala medier minst en gång per dag. På frågan om du som besökare skulle vara intresserad av att ta del av information från SPV via sociala medier svarade 83 procent nej.
Om besökarna på spv.se
De flesta som besöker webbplatsen är anställda eller före detta anställda inom staten. Man jobbar även som lönehandläggare och/eller pensionshandläggare eller är pensionär. De flesta besöker sällan webbplatsen och för 24 procent är det första besöket. 20 procent besöker webbplatsen en gång i månaden. De flesta som besöker spv.se är där för att läsa om tjänstepensionen PA 03, få information om Kåpan, se vad man får i pension eller för att hämta blanketter och läsa om pensionssystemet.